Pisanie prac licencjackich stanowi dla wielu studentów często twardy orzech do zgryzienia. Napisanie tego typu pracy daje wiele możliwości rozwojowych. W poniższym artykule przeanalizujemy drogi, jakie ma student po napisaniu licencjatu. Każda z tych dróg ma swoje zalety oraz wady.

Po pierwsze można po napisaniu licencjatu kontynuować studia w trybie dziennym.  Opcja ta jest stosunkowo ryzykowna. Kontynuując studia w trybie dziennym, rezygnujemy często z kontaktu  z rynkiem pracy.  Trudno obecnie połączyć studia dzienne z pracą zawodową. Na studiach na bieżąco trzeba zaliczać rozmaite kolokwia i zaliczenia. Nie jest łatwo podołać jednocześnie obowiązkom na studiach i obowiązkom w pracy. Wiedza wyniesiona ze studiów często nie jest ceniona przez polskich pracodawców. Bardziej cenią oni praktyków z doświadczeniem.

Alternatywą może być robienie pracy magisterskiej w trybie zaocznym.  Dzięki temu ma się szansę na tytuł magistra oraz można pracować zawodowo. Można powiedzieć, że jest to jakaś alternatywa, która pozwoli nam zdobywać wiedzę na uczelni oraz  wiedzę praktyczną, zawodową.  Plusem jest również to, że możemy już zarabiać konkretne pieniądze.

Po licencjacie można zostawić już studia i skupić się na karierze zawodowej. Zaletą tej opcji jest nabywanie konkretnych umiejętności oraz wiedzy. Obecnie dla pracodawcy najważniejsze są praktyczne umiejętności kandydata, a nie jego formalne kompetencje. Być może jest to opcja najlepsza, ponieważ nabywamy już wiedzę najcenniejszą – tę którą stosuje się w praktyce. Dla przyszłych pracodawców nasze doświadczenie i umiejętności są często ważniejsze niż dyplom.

Pisanie prac licencjackich – ogólne rozważania.

Pisanie prac licencjackich stanowi wstęp do dalszej zawodowej lub naukowej kariery. Obecnie w cenie są przede wszystkim praktyczne umiejętności. Im ma się ich więcej, tym lepiej. Posiadanie dyplomu jest rzeczą drugorzędną w stosunku do posiadanych praktycznych umiejętności.

Obecnie żyjemy w czasach rewolucji internetowej. Edukacja jest rzeczą o wiele łatwiejszą w dzisiejszych czasach niż jeszcze 20 lat temu.  Nie wychodząc z własnego domu, można łatwo uczyć się informatyki,  ekonomii, czy też języków obcych.